Court of Honor

2016 GIRLS

Janie Robinson  -  Montgomery Co

Brad Johnson  -  Ohio Co, Grayson Co

Lifetime Media Award Winner

Scott Thompson

2016 BOYS

Clark Chestnut  -  Hazel Green, Mays Lick, Berea

Terry Birdsong  -  Graves Co, Calloway Co

James Haire  -  Elizabethtown

David Henley  -  Holmes, North Oldham, Eastern

Ron Dawn  -  St Henry, Newport Central Catholic

Billy B. Smith  -  Taylor County

2015 GIRLS

W.B. Jackson Ashland Blazer

Jeffrey Patton Breckinridge Co

Junie Jones Fort Knox

 

Lifetime Media Award winner

Dickie Martin

2015 BOYS

Allen Feldhaus Jr Madison Central, Green Co

Bev Hart Nelson Co, Bethlehem, Webster Co

Danny Haney Lexington Catholic

Rick Mays Elliott Co

Bill Lee Caneyville, Grayson Co

Mike Campbell Desales, Butler

 

2014
Region
1&2 Roger Fields Mayfield
3&4 Frank Cardwell Franklin Simpson
5&6 Garnis Martin Bardstown
7&8 Chris Renner Ballard
9&10 Charles "Sleepy" Adams Fleming County
11&12 John Heber Henry Clay
13&14 Raymond Justice Belfry
15&16 James Anderson Ashland
Region
1-4 Andy Groves McClean, Hopkins
5-8 Todd Gilley Henry County
9-12 Jim Higgin Highlands
13-16 Larry Anderson Whitley County
2013
Region Coach School
1&2 Kerry Stovall Christian County
3&4 Tony Hopper Muhlenberg County
5&6 Corky Cox Hodgenville, Larue County
7&8 Bobby Eades Grant County
9&10 Cary Barr Paris
11&12 Donnie Harville Lafayette
13&14 Herb Tye Barbourville
15&16 Arthur Mullins Hellier, Elkhorn City
2012
Region Coach School
1 & 2 Dr. Doug Hines Union County
3 & 4 Doug Smith Bowling Green
5 & 6 Carl Deaton (Karla Deaton) Green County
7 & 8 Fred Copass Louisville Valley
9 & 10 Phillip Wood Pendleton County
11 & 12 Tommy Starns Lexington Catholic
13 & 14 George Francis Knott Central/Harlan
15 & 16 Danny Adams Magoffin County
Region Coach
1 - 4 Lex Lindsey
5 - 8 Jim Wright
9 - 12 Ralph Salee
 13 - 16 Phillip Wireman
2011
Region Coach School
1 & 2 Billy Chumbler Paducah-Tilghman
3 & 4 Bill Warren Butler County
5 & 6 Paul Coop Campbellsville
7 & 8 Neal Arnston Manual
9 & 10 Mike Reitz Harrison  County
11 & 12 Gene Kirk Woodford County
13 & 14 J.D. Strange Pineville
15 & 16 William  "Junior" Newsome Betsy Lane
1  -  4 Fred Carter Warren East
5  -  8 Stephanie Greathouse Louisville Butler
9  -  12 Christy McDonald Newport Central Catholic
13  -  16 Connie Green Ashland Paul Blazer
2010
Region Coach
1 Jimmy Long
2 Jeff Jackson
3 Robbie Harper
4 Tim Riley
5 Hardin Mclane
6 Gary Schaffer
7 Bryce Hibbard
8 Gary Forrest
9 John Mesmer
10 Jarvis Parsley
11 Gary Moore
12 Steve Wright
13 Harold Colmes
14 Patrick Payne
15 Bobby Osborne
16 Mike Flynn
Region  Coach High School
 1 & 2  Teresa Ashby Madisonville North Hopkins
 3 & 4  Grant Talbott Owensboro Sr.
 5 & 6  Tim Mudd Elizabethtown
 7 & 8  Sally Zimmerman Shelby County
 9 & 10  Ray Kues St. Henry, Bishop Brossart, Silver Grove
 11 & 12  Judie Mason Somerset, Boyle County, Danville
 13 & 14  Patrick Payne Hazard, Manual
 15 & 16  Cassandra Akers McDowell, Betsy Layne
2009  Coach High School
1 Barney Thweatt Oldham County and Paducah Tilghman High Schools
2 Jim Wallace Trigg County High School
3 Delmas Gish Central City High School
4 Gerald Sinclair Logan County
5 Fred L. Waddle Taylor County
6 Joe Bergamini Louisville and St. Xavier High Schools
7 Glenn T. Collie Valley and Seneca
8 Glen Drury Anderson County
9 George Schneider Covington Holy Cross Covington Catholic
10 Julian Cunningham Montgomery County
11 Elmer Baldy Gilb Henry Clay
12 Kirk Chiles Somerset
13 Vencil R. “Dinky” Phipps Barbourville
14 John Paul Amis Buckhorn
15 Johnny Martin Allen Central
16 Randy Ward Greenup County
Region  Coach High School
 1 & 2 Lanny Lancaster Mayfield
 3 & 4 Mike Reeves Owensboro Catholic
 5 & 6 Bob Pollock Meade County
 7 & 8 Mark Evans Oldham County/Louisville Mercy
 9 & 10 Judy Cox Paris
 11 & 12 Wayne Ryan Wayne County
 13 & 14 Bill Fannin Hazard
 15 & 16 Tammy Tussey Pike County Central
2008  Coach High School
1  Charlie Lampley
2  Tris Kington
3  Dean Hobbs
4  Tommy Compton
5  Ernest Ruby
6  Lloyd Gardner
7  Tommy Finnegan
8  Billy Hicks
9  Tom Ellis
10  Bart Rison
11  Bobby Barlow
12  Roscoe Denney
13  Ralph Roberts
14  Jack Stafford
15  Pete Grigsby Jr.
16  Paul Jenkins
Region Coach School
 1 & 2 David Elliot Graves County
 3 & 4 Mike Harper Muhlenberg North
 5 & 6 Tina Leahy Louisville Butler
 7 & 8 Mina Todd Manual
 9 & 10 Mac Whitaker Harrison County
 11 & 12 Jay Lucas Woodford County
 13 & 14 John Bond Cumberland
 15 & 16 Cindy Stewart Halbert Pikeville
2007
Region  Coach
1  Allan Hatcher
2 Curtis Turley
3 Charles S. Combs
4 Bobby Cook
5 Williams B. Owen
6 Leon Mudd
7 Scott Davenport
8 C.R. Wendroth
9 Mote Hils
10 Lex Turner
11 Bobby Washington
12 Rodney Woods
13 Joe Gilly
14 Roscoe Shackleford
15 John "Dog" Campbell
16 Warren Cooper
Region Coach
 1 & 2  Phil Gibson
 3 & 4  David Young
 5 & 6  Beverly "Sis" Roby
 7 & 8  Wayne Atkins
 9 & 10  Bob Hutchison
 11 & 12  Greg Todd
 13 & 14  Doug and Sue Kincer
 15 & 16  Liz Trabandt
2006
Region Coach
1 Craynor Slone
2  Don Ringstaff
3  Randy Embry
4  Jim Richards
5 Ray Vencil
6  Bob Graves
7 Richard Schmidt
8  Jack Upchurch
9  Bill Code
10  Russ Day
11  Nolan Barger
12  Chuck Broughton
13  Mike Jones
14  Al Holland
15  Wendell Wallen
16  Tim Moore
Region Coach
 1 & 2  Jeff Haile
 3 & 4  Sam Sparks
 5 & 6  Terry Buckles
 7 & 8  Delmas Castle
 9 & 10  Bill Goler
 11 & 12  Larry Hurt
 13 & 14  Wendell Wilson
 15 & 16  Delores Dotson
2005
Region Coach
1  Berny Miller
2  Bob Fox
3 George R. Taylor
4  Ernon "Ernie" Simpson
5  Ralph Dorsey
6  Harry Hardin
7  Joe Thompson
8  Tom Creamer
9  Ken Shields
10  Woody Crum
11  Jock Sutherland
12  William Marshall Clark
13  J.W. "Spider" Thurman
14  Goebel Ritter
15  Denzil "Hoss" Halbert
16  Charlie Baker
Region Coach
 1 & 2  Nancy Oldham
 3 & 4 Ronnie Guffey
 5 & 6 Minor Harmon
 7 & 8 Leslie Scully
 9 & 10 Barbara P. Kiney
 11 & 12 Bill Hill
 13 & 14 John HIgh
 15 & 16 Claudia Hicks
2004
Region Coach
1  Otis Dinning
2  Bob Hoggard
3  Bobby Watson
4  Frank Moxley
5  Tim Davis
6  Dale Mabrey
7  Maurice "Mouse" Payne
8  Everette "Mutt" Varney
9  Jim Conner
10  Allen Feldhaus
11  Al Prewitt
12 Dave Fraley
13  Harry Taylor
14  Pearl Combs
15  Bill MIke Runyon
16  Roger Zornes
Region Coach
 1 & 2 Doug Harris
 3 & 4  Bobby Steenberger
 5 & 6  Bill Newton
 7 & 8  Donna Moir
 9 & 10  Dennis Soard
 11 & 12  Ken Hurt
 13 & 14  Donnie Gray
 15 & 16  Bobby Spears
2003
 Region Coach
1 McCoy Tarry
2  Lyle Dunbar
3 Don Morris
4 Jim Brazzell
5  John Burr
6  Stan Hardin
7  Bob Mulcahy
8  Evan Settle
9  Stan Arnzen
10  Letcher Norton
11  S.T. Roach
12  Raymond Reed
13  John D. Wilson
14  Fairce Woods
15  John Bill Trivette
16  Jack Fultz
Region Coach
 1 & 2 Gerald Tabor
 3 & 4 Willis B. McClure
 5 & 6 Peggy Fiehrer
 7 & 8 Dave Weedman
 9 & 10 Nell Fookes
 11 & 12 Bob Tripure
 13 & 14 Randy Napier
 15 & 16 Robin Harmon-Newsome
2002
Region Coach
1  Jack Story
2  Don Parson
3  Lawrence L. McGinnis
4  Bowman Bo Davenport
5  Ron Bevars
6  William L. Kean
7  Gene Rhodes
8  Bill Harrell
9  Reynolds Flynn
10  Earl D.Jones
11  Ralph Carlisle
12  Joe Harper
13  Bobby Keith
14  Mortin Combs
15  Russell Williamson
16  Marvin Meredith
Region  Coach
 1 & 2  Howard Beth
 3 & 4  Vanous Lloyd
 5 & 6  Bill Brown
 7 & 8  Bunny Daugherty
 9 & 10  Lisa Goodin
 11 & 12  Roy Bowling
 13 & 14  E.R. Gray
 15 & 16  John "Hop" Brown