Player of the Year

2016 KABC Boys Regional Players of the Year

 
Region 1: James Boone - Murray

Region 2: Tyrik Edwards – Christian Co.

Region 3: Stewart Currie – Davies Co.

Region 4: Wade Coomer – Barren Co.

Region 5: Mason Faulkner – Caverna

Quentin Goodin – Taylor Co.

Region 6: Tyler Sharpe – Bullitt East

Region 7: Alex Cook - Male

Region 8: Carson Williams – Owen Co.

Region 9: Ben Weyer – Newport Central Catholic

Region 10: Matt Wilson – Campbell Co.

Region 11: Darius Williams – Paul Laurence Dunbar

Isaiah Tisdale – Henry Clay

Region 12: Trey Blevins – Wayne Co.

Region 13: Caleb Taylor – South Laurel

Region 14: Conner Hoskins - Buckhorn

Region 15: Hunter Swindall – Shelby Valley

Region 16: Jordan Perry – Morgan Co.

 

2016 KABC Girls Regional Players of the Year

 
Region 1: Maddye Rice – McCracken Co.

Region 2: Adarian Gray – Madisonville North Hopkins

Region 3: Mikayla Berry – Owensboro Catholic

Region 4: Bree Glover - Glasgow

Region 5: Erin Boley - Elizabethtown

Region 6: Katie Downey – North Bullitt

Region 7: Krys McCune – DuPont Manual

Region 8: Kaci Currens – Anderson Co.

Region 9: Mallory Schwartz – Ryle

Ansley Davenport – Newport Central Catholic

Region 10: Bailey Cummins – Bracken Co.

Region 11: Malaka Frank – Franklin Co.

Region 12: Emma Young – East Jessamine

Region 13: Kayla Bruner – North Laurel

Region 14: Whitney Creech - Jenkins

Region 15: Jassmine Howard – Magoffin Co.

Region 16: Ashton Woodard – Menifee Co.

2015
Boys
Region
1 Parker Adams Calloway County
2 David Simmons Henderson County
3 Aric Holman Owensboro
4 Dillon Geralds Monroe County
5 Eljay Cowherd Bardstown
6 Dujuanta Weaver Doss
7 Dwayne Sutton DuPont Manual
Raymond Spalding Trinity
Jalen Perry Ballard
8 Hayden Hawes Oldham County
9 Drew McDonald Newport Central Catholic
James Bolden Covington Holmes
10 Dorian Henry Mason County
11 Matt Rose Lexington Christian Academy
12 Hagen Tyler Boyle County
13 Skyler Griffith Williamsburg
14 Cameron Justice Knott County Central
15 Kyle Gullett Johnson Central
16 Ryne Callahan Rowan County
Girls
Region
1 Karlee Humphrey Paducah Tilghman
2 DeAsia Outlaw Henderson County
3 J'Nayah Hall Apollo
4 Morgan Turner Meade County
5 Alexis Brewer Bardstown
Reauna Cleaver Elizabethtown
6 Malerie Martin Mercy
7 Alex Hibbs Presentation
8 Hannah Dossett Gallatin County
9 Ally Mayhaus Covington Holy Cross
10 Sandra Skinner George Rogers Clark
11 Dee Givens Lafayette
12 Cameron McPherson Danville
13 Maci Morris Bell County
14 Katie Moore Leslie County
15 Kelsey Garcia Sheldon Clark
16 Alexis Robinson Ashland Blazer
2014
Boys
Region
1 Patrick Hubert St. Mary
2 Trey Edwards Hopkinsville
3 Jacob Revlett McLean County
4 Chris Porter-Bunton Warren Central
5 Caleb Wigginton Taylor County
6 LaMontrey Harris PRP
7 Quinten Snider Ballard
8 Ralphie Stone Martha Layne Collins
9 Brandon Hatton Dixie Heights
10 Brent Bach Augusta
11 Jackson Davis LaFayette
12 Daulton Peters West Jessamine
13 Jordan Fox Jackson County
14 Justin Johnson Perry County Central
15 Shane Hall Johnson Central
16 Troy Steward Fleming County
Girls
Region
1 Summer Simmons Calloway County
2 Meg Starling University Heights
3 Madison Rich Edmonson County
4 Shalika Smith Glasgow
5 Ivy Brown Larue County
6 Danielle Lawrence Butler
7 Javonna Layfield Ballard
Madison Raque Eastern
8 Makenzie Cann Anderson
9 Nicole Kiernan NCC
10 Sarah Futscher Bishop Brossart
11 Brooke Todd Paul Laurence Dunbar
12 Essence Grey Danville
13 Brandi Smith Whitley County
14 Kayla Rankin PCC
15 Jaimie Castle Magoffin County
Rachel Potter Pikeville
16 Taylor Wheeler Boyd County
2013
Boys
Region
1 Chase Clark Marshall County
2 Deonquez Nance Trigg County
3 Logan O'Bryan Daviess County
4 Tyler Robertson Russell County
5 Kelton Ford Larue County
6 Derek Willis Bullitt East
7 Josh Stoner Male
8 Andrew Sampson Simon Kenton
9 Antonio Campbell Covington Holy Cross
10 Omar Prewitt Montgomery County
11 Dominique Hawkins Madison Central
12 Taylor Gover Pulaski County
13 Tyler Brewer Harlan County
14 Cody Gregory Letcher County Central
15 Ethan Rowe Pikeville
16 Kyle Skaggs Russell
Girls
Region
1  Chelsey Shumpert Paducah Tilghman
2  Ellie Fruit Henderson County
3  Rebecca Greenwell Owensboro Catholic
4  Madison Clements Monroe County
5  Makayla Epps Marion County
6  Whitney Hartiage Mercy
7  Tearra Banks Ballard
8  Courtney Sandlin Walton Verona
9  Leah Shaefer Highlands
10  Macie Spence Montgomery County
11  Larryn Brooks Madison Central
12  Jessica Hardin Wayne County
13  Cheyenne Madden Clay County
14  Kelah Eldridge Letcher County Central
15  Brianna Fraley Shelby Valley
16  Kaylyn Gambill Ashland Blazer
2012
Boys
Region
1 Cole Nelson Marshall County
2 Jacob Scott Webster County
3 Logan Baumann Ohio County
4 Twin Lancaster Logan County
5 Anthony Myrks Bardstown
6 Mekale McKay Moore
7 Nathan Dieudonn Trinity
8 Sawyer Williams Owen County
9 Dontel Rice Holmes
10 Bopper Stenzel George Rogers Clark
11 Tamron Manning Scott County
12 Cody Collins East Jessamine
13 Johnathan Barger Knox Central
14 Matt Day Buckhorn
15 Will Branham Pikeville
16 Derek Lawson West Carter
Adam Wing Rowan County
Girls
Region
1 Haley Armstrong Murray
2 Christy Soldo Hopkinsville
3 Kelsea Wilson Grayson County
4 Caylan Bybee Monroe County
5 Micah Jones Green County
6 Christine Roush Mercy
7 April Wilson DuPont Manual
8 Rianna Gayheart Owen County
Jasmine Whitfield South Oldham
9 Sydney Moss Boone County
Jenna Crittendon Ryle
10 Sara Sticklin Bracken County
11 Ashli Mayes Franklin County
Kristen Jacob Lexington Christian
12 Megan Pittman Casey County
13 Miranda Davenport Harlan County Central
14 Peyton Wright Owsley County
Kendall Noble Perry County Central
15 Kiana Hall South Floyd
16 Kayla Day Fairview
2011
Boys
Region
1 Jesse Anderson Graves County
2 Anthony Hickey Christian County
3 Wade Weatherholt Breckenridge County
4 Chane Behanan Bowling Green
5 Jordan Purcell Campbellsville
6 Jermaine Jackson Iroquis
7 Lyonell Gaines Eastern
8 Logan Dunbar Spencer County
9 Jake Geisler Newport Central Catholic
10 Corey Rogers George Rogers Clark
11 Marcellus Barksdale Tates Creek
12 Gavin Dunagan Wayne County
13 Ben Madon Bell County
14 Mikey Slone Knott County Central
15 Hobo McCoy Pike County Central
16 Timmy Knipp Elliott County
Girls
Region
1 Avree Fields Calloway County
2 Rachel Hodge Union County
3 Julie Jarboe Breckinridge County
4 Chastity Gooch Franklin Simpson
5 Daizah Kimberland Bardstown
6 Brianna Averette Central
7 Mechael Guess DuPont Manual
8 Sydni Wainscott Simon Kenton
9 Abby Janszen St Henry
10 Lauren Tibbs Covington Scott
11 Kristen Stainback Scott County
12 Sara Hammond Rockcastle County
13 Whitney Belle Jackson Clay County
14 Hillary Moore Leslie County
15 Carla Booth Sheldon Clark
16 Kristin Perry West Carter
2010
Boys
Region Coach School
1 Caleb Hardy Carlisle County
2 Shaquille Wilson Christian County
3 Travis Johnston Grayson County
4 Cameron Hall Glasgow
5 Bryton Taylor Campbellsville
6 Thomas Blakemore Butler
7 Josh Sewell Trinity
8 Jacob Russell Anderson County
9 Ricardo Johnson Holmes
10 Jacob Rieger Bishop Brossart
11 Will Evans Lexington Christian Academy
Vance Hall Franklin County
12 Aaron Watts McCreary Central
13 Isaac Wilson Corbin
14 Stuart Stamper Knott County Central
15 Elisha Justice Shelby Valley
16 Colt Barnhill East Carter
Girls
Region Player High School
1 Paige Barclay Hickman County
2 Tayla Foster Madisonville North Hopkins
3 Shelbi Tyra Grayson County
4 Erica Smith Bowling Green
5 Samantha Drake Nelson County
6 Kayla Thacker Bullitt East
7 Antonita Slaughter Christian Academy of Louisville
8 Jordan McGuffin South Oldham
9 Katie Allen Highlands
10 Mary Jehlik Montgomery County
11 Ebony Rowe Dunbar
12 Jessica Upchurch Lincoln County
13 Jessica Dean South Laurel
14 Brittany Sexton Letcher County Central
15 Megan Hamilton Betsy Layne
16 Jessica Marshall East Carter
Kelsey Ferguson Elliott County
2009
Boys
1 Aaron Wilson Fulton City
2 Jon Hood Madisonville
3 Tommy Oates Muhlenberg North
4 Byron Ellis Russell County
5 Darren Ballou Adair County
6 Corey Jackson Shawnee
7 Chris Dowe Eastern
8 C.J. Penny Anderson County
9 Jamel Riley Holmes
10 Russ Middleton Mason County
11 Richie Phares Scott County
12 Ethan Spurlin Lincoln County
13 James David Strange Pineville
14 Andy Blank Buckhorn
15 Matt Clevenger Pikeville
16 Ethan Faulkner Elliott County
Girls
Region Player School
1  Jessica Holder Marshall County
2  Alyse Poindexter Henderson County
3  Mariah Robinson Ohio County
4  Ashley Rainey Warren East
5  Kaitie Fritts Central Hardin
6  Tiara Hopper Butler
7  Catherine Montano Mercy Academy
8  Chelsea Tolliver Simon Kenton
9  Casey Jackson Notre Dame
10  Mackenzie Lee Montgomery County
11  Courtney Clifton Lexington Christian Academy
12  Lauren Hatter Casey County
13  Catie Jackson North Laurel
14  Sharaye Kincer Letcher County Central
15  A.D. Slone Pike County Central
16  Leslie Eagle Morgan County
2008
Boys
Region Player School
1 Travis Spiceland Marshall County
2 Josh Terry Henderson County
3 Tyler Brown Apollo
4 Rayco Bryant Franklin Simpson
5 Kalen Kimberland Adair County
6 Adam Delph PRP
7 Nick Gagel Jeffersontown
8 Coty Minnis Shelby County
9 Corey Sorrell Covington Holy Cross
10 Darius Miller Mason County
11 Shelvin Mack Bryan Station
12 Ryan Young Lincoln County
13 Nick Brumback Jackson County
14 Zack Hurt Cordia
15 Landon Slone Paintsville
16 Matt Thomas Ashland Paul Blazer
Girls
 Region Player School
1  Brittany Young Graves County
2  Rinesha Soaper Henderson County
3  Janae Howard Owensboro
4 Kelleshia Cook Franklin Simpson
5 Tacarra Hayes Marion County
6 Tia Gibbs Butler
7 Monique Reid Fern Creek
8 Raechele Gray Shelby County
9 Katie Behrens Boone County
10 De'Sarae Chambers Mason County
11 Natalie Novosel Lexington Catholic
12 Sarah Rowe Rockcastle County
13 Lauren Wombles South Laurel
14 Heather Sturdivant Perry County Central
15 Kayla Lowe Pike County Central
16 Laisha Ward Ashland Paul Blazer
2007
Boys
 Region Player School
1 Jeffrey McClain Fulton County
2 Matt Fraliex Caldwell County
3 Riley Benock Meade County
4 Luc Graves Allen County
5 SteffPhon Pettigrew Elizabethtown
6 Jeff Brooks Doss
7 Twany Bekham  Ballard
8 Josh Hurd Simon Kenton
9 Austin Hill Holmes
10 Preston Knowles George Rogers Clark
11 Matt Walls Scott County
12 Zach Fain West Jessamine
13 Ty Proffitt South Laurel
14 Justin Hicks Hazard
15 Jamie Case Belfry
16 Mathew Daniel Rowan County
Girls
Region Player School
1  Jessica Doran Graves County
2  Melly Heaton Caldwell County
3  Whitney Odom Apollo
4  T.J. Thomas Barren County
5  Hope Brown North Hardin
6  Whitley Briggs Fairdale
7  Elizabeth Campbell Sacred Heart
8  Whitney Ballinger Carroll County
9  Shannon Klei Newport Central Catholic
10  Courtney Danis Montgomery County
11  Rebecca Gray Scott County
12  Lindsey Waters McCreary Central
13  Wendi Messer Knox Central
14  Kristen Madden Perry Central
15  Kendra Carroll Paintsville
16  Jessica Fortman Russell
2006
Boys
Region  Player  School
1  Chase Denson Lone Oak
2 Joshua Mack University Heights
3 Jay Ivey Owensboro Catholic
4 John Bonnewell Barren County
5 Maze Stallworth John Hardin
6 Vincent Crutcher Pleasure Ridge Park
7 Robert Buckner Eastern
8 A.J. Slaughter Shelby County
9 Jeff Vories Highlands
10 Patrick Elliot Pendleton County
11 Aaron Dunaway Henry Clay
12 Dustin Fothergill Southwestern
13 Walt Allen South Laurel
14 Cody Gilbert Wolfe County
15 Brad Lowe Pike Central
16 Antonio Owens Boyd County
Girls
 Region Player School
1 Angela Roof St. Mary
2 Arnika Brown Christian County
3 Candace Garrett Muhlenberg North
4 Kinzie Rich Monroe County
5 Brittany Edelen Washington County
6 Nicole Holman Butler
7 Jenny Petrie Mercy
8 Amanda Green Shelby County
9 Rachel Lantry Covington Holy Cross
10 Brooke Faulkner Harrison County
11 Nikki Davis Lexington Catholic
12 Chelsea Goodman Mercer County
13 Jayme Gilbert Clay County
14 Colette Cole Breathitt County
15 Chelsee Jarell Paintsville
16 Brandi Rayburn West Carter
2005
Boys
Region  Player School
1 Trey Tindell Calloway
2 Curtis Pulley Hopkinsville
3 Derek Adams Muhlenburg North
4 Mattt Morris Franklin-Simpson
5 Anthony Thomas Hart County
6 JaJuan Spillman

Maurice Grinter

Pleasure Ridge Park

Fairdale

7 Domonic Tifford Jeffersontown
8 Zack Mefford Williamstown
9 Brennan Votel Covington Catholic
10 Keaton Belcher Pendleton
11 Bryan Turnage Henry Clay
12 Nathan Bray Somerset
13 Aaron Cash Rockcastle County
14 Andrew Sewell Breathitt County
15 Aaron Brahnam East Ridge
16 Bryantt Furman Rowan County
Girls
Region Player School
1  Aseer Itiavkase Paducah
2 Ashley Hawkins Henderson County
3 Julie Leach Ohio County
4 Paige Guffey Clinton County
5 Jenne Jackson North Hardin
6 Ciara Gibbs Louisville Central
7 Carly Ormerod Sacred Heart
8 Amy Etherton Bullitt Central
9 Jayme Thiem Newport Central
10 Hannah Jefferson Bracken County
11 Shannon Novosel Lexington Catholic
12 Ashley Bell Wayne County
13 Johnna Abney Rockcastle County
14 Kasi Mullins-Galloway Knott County Central
15 Kim Clark Betsy Lane
16 Melanie Cornett Rowan County
2004
Boys
Region  Player School
1 Brett Hoskins Carlisle County
2 Ty Rogers Lyon County
3 Jaime Jackson Butler County
4 David Byrd Barren County
Matt Maresca Warren Central
5 Demetrius Guions North Hardin
6 Terrance Farley Pleasure Ridge Park
7 jermainie Bentley Eastern
8 Eric McKee Anderson County
9 Matt Nestheide Covington Catholic
10 Chris Lofton Mason County
11 Demetrius Green Lexington Catholic
12 Tyrone Green Wayne County
13 Brian Griffin Clay County
14 Allan Holland, Jr. Perry County Central
15 Chase Lyons Pike County Central
16 Tyler Clark Lewis County
Girls
 Region Player School
1 Stephanie Fields Marshall County
2 Corky Stiger Christian County
3 Jade Perry Muhlenburg North
4 Paricka Barlow Barren County
5 Amanda Miller Central Hardin
6 Ashley Lewallen Butler
7 Crystal Kelly Sacred Heart
8 Ashley Trosper South Oldham
9 Tongie Sellers Boone County
10 Megan Gray Harrison County
11 Olivia Terry Madison Central
12 Courtney Watts Mercer County
13 Sarah Elliot Jackson County
14 Heather Benton Leslie County
15 Whitney Lykens Betsy Lane
16 Kimberly Stapleton East Carter
2003
Boys
Region  Player School
1 Jimmy Bynum Calloway County
2 Russ Gibson Henderson County
3 Matt West Daviess County
4 Brett Meredith Edmonson County
5 Kevin Bridgewaters Adair County
6 Donte Sweatt Pleasure Ridge Park
7 Torey Meagher St. Xavier
8 Tyler Jones Grant County
9 Justin Doellman Ryle
10 Andrew Preston Clark County
11 Lamont Campbell Henry Clay
12 Joe White Mercer County
13 Chris Wilson Evarts
14 Dwayne Hatton Powell County
15 Michael Hall South Floyd
16 Steven Kidd Rowan County
Girls
Region  Player School
1 Jan Dotson Mayfield
2 Angelina Mullins Hopkins County
3 Jessica Still Apollo
4 Angela Brown Clinton County
5 Jennifer Edin Central Hardin
6 Jenn Skaggs Holy Cross
7 Lauren Parrish Mercy Academy
8 Charlotte Marshall Shelby County
9 Marquise Hensor Notre Dame Academy
10 Megan Wood Pendleton County
11 Chelsea Chowning Lexington Catholic
12 Sarah Beaty Monticello
13 Heather Taylor Whitley County
14 Tonya Amburgey Knott County Central
15 Kellie Jo Moore Sheldon Clark
16 Megen Gearhart West Carter
2002
Boys
Region  Player School
1 Corey Turner Heath
2 Robert Pendleton Webster County
3 Chris Gather Todd Johnston
4 Brandon Stockton Glasgow
5 Quinton Smith North Hardin
6 Anthony Milan Fairdale
7 Johnny Mathies Male
8 Donta Smith Oldham County
9 Joe Bermlage Dixie Heights
10 Preston LeMaster Bourbon County
11 Butch Jointer East Jessamine
12 Evan Dick Wayne County
13 Eric Ely Bell County
14 Bryan Howard Whitesburg
15 Shawn Newsome Allen Central
16 Mark Surgalski Ashland Paul Blazer
Girls
Region Player School
1 Lindsay Cornn Graves County
2 Kara Willett Union County
3 Holly Mills Muhlenburg North
4 Brittney Gooch Franklin Simpson
5 Laura Shelton Hart County
6 Blair Coleman Butler
7 Connie Neal Louisville Male
8 Erin Brown Scott County
9 Erica Hallman Covington Holmes
10 Jessica Puckett Estill County
11 Jenny Noort Lexington Christian
12 Rebecca May Lincoln County
13 Leah Moore Jackson County
14 Nicole Ritchie Breathitt County
15 Jessical Lovell Belfry
16 Meghan Hillman West Carter
2001
Boys
Region  Player School
1 Aaron Lyles Marshall County
2 Michael Haney Madisonville-Norh Hopkins
3 Patrick Sparks Muhlenburg North
4 Josh Carrier Bowling Green
5 Austin Newton Campbellsville
6 Coric Riggs Fairdale
7 Carlos Hurt Moore
8 Eric Johnson Oldham County
9 Ronnie Dawn Newport Central Catholic
10 Akeem Scott Montgomery County
11 Eric Broomfield Madison Central
12 Keith Withrow Lincoln County
13 Brandon Toliver Cawood
14 Sam Dunn Wolfe County
15 Shannon Akers Shelby Valley
16 John Lawson Greenup County
Girls
 Region Player School 
1 Heidi Seitzer Lone Oak
2 Princess Wimsatt Henderson County
3 Charity Croger Muhlenburg South
4 Staci Feichner Allen County Scottsville
5 Stephanie Isaacs Hart County
6 Jolene Phillips Presentation
7 Christina Frank Sacred Heart
8 Brandi Miller Oldham County
9 Ciara Henderson Boone County
10 Katie Schwegmarn Bishop Brossart
11 Katie Mendenhall Lexington Catholic
12 Cassandra Peek Lincoln County
13 Tiffany Roaden Jackson County
14 Kristie Miller Perry County Central
15 Mandy Harmon Sheldon Clark
16 Cathy Day West Carter
2000
Boys
 Region Player  School
1 Ben Rushing Hickman County
2 Ervin Miller Henderson County
3 Beau Green Daviess County
4 Daniel Latham Clinton County
5 Marliss Scott Marion County
6 Blake Downey Pleasure Ridge Park
7 Reid Marcum Louisville Trinity
8 Jason White Gallatin County
9 Steve Purdom Covington Catholic
10 Jordan Owens St. Patrick
11 J.D. Dixon Lafayette
12 Neil Warren South Laurel
13 Boo Fields Harlan
14 Dakota Roberts Owsley County
15 Tommy McKenzie Johnson Central
16 Tyler Zomes Boyd County
Girls
Region Player  School
1 Leah Lineberry Marshall County
2 Jennifer Flener Webster County
3 Jamie Truitt Apollo
4 Se Se Helm Warren Central
5 Leslie Logsdon Hart County
6 Latoyia Hall Southern
7 Jenni Benningfield Assumption
8 Lydia Purvis Oldham County
9 Emily Farrell Notre Dame
10 Danika Cox Montgomery County
11 Tamaka Clay Bryan Station
12 Christa Adkins Somerset
13 Tiffany Hamm Harlan
14 Lauren Hendrickson Breathitt County
15 Fran Daugherty Pike County Central
16 Kandi Brown West Carter
1999
Boys
Region Player School
1 Kyle Copeland Graves County
2 Lemar Northington Trigg County
3 J.R. Reynolds Muhlenburg North
4 Mike Wells Todd Central
5 Petie Spaulding Campbellsville
6 Kevin Paschel Pleasure Ridge Park
7 Chris Shumate Male
8 A.W. Hamilton Scott County
Rick Jones Scott County
9 Derek Smith Highlands
10 Josh Graham Fleming County
11 George Baker Dunbar
Marquis Estill Madison Central
12 J.P. Storm South Laurel
13 Kyle Jones Harlan
14 Jon Bentley Hazard
15 John Mims Pikeville
16 Billy Howell Lewis County
Girls
Missing
1998
Boys
Region  Player School
1 James Norsworthy Graves County
2 Harold Swanagan University Heights
Darren Price Union County
3 Adam Phelps Ohio County
4 J.P. Blevins Metcalfe County
5 Dontai Smith North Hardin
6 Robbie Williams Doss
7 Jermaine Taylor Eastern
8 Donnie Hemsley Carroll County
9 Ryann Mullins Scott
10 Wes Burtner George Rogers Clark
11 David Graves Lexington Catholic
12 Clifford Berry Danville
13 Mark Vernon Williamsburg
14 Kent Campbell Perry County Central
15 J.R. VanHoose Paintsville
16 Kyle Umberger Paul Blazer
Girls
Region   Player School
1 Leigh Lineberry Marshall County
2 Kelly Pendleton Webster County
3 Leah Johnson Muhlenburg North
4 Jamene Curd Warren Central
5 Christina Covington Elizabethtown
6 AuYana Ferguson Louisville Central
7 Emily Roberson Dupont Manual
8 Jennifer Jaracz South Oldham
9 Heather Kruger Ft. Thomas Highlands
10 Beth Vice Montgomery County
11 Kristin Patton Berea
12 Molly Caldwell Pulaski County
13 Chrissy Powers Whitley County
14 Carolyn Alexander Hazard
15 Charity Burke Pikeville
Tiffany Slone Pike County Central
16 Mira Gearhart West Carter
1997
Boys
 Region Player  School
1 Brad Nanny Fulton City
2 Chris Sparks Trigg County
3 Branden Davenport Owensboro
4 Rico Carter Cumberland County
5 Exavier Dean Central Hardin
6 Robert Kelly Pleasure Ridge Park
7 Marcus Gradney Ballard
8 Jonathan Beasley Anderson County
9 Jason Kraemer Simon Kenton
10 Clinton Sims Paris
11 Roni Robinson Franklin County
12 Kelly Day South Laurel
13 Bill Wilder Whitley County
14 Bill Sumner Perry County Central
15 Thomas Jenkins Allen Central
16 Chad Braley Paul Blazer
Girls
Region  Player  School 
1 Angel Pigg Ballard Memorial
2 Terica Hatthaway Providence
3 Natalie Powers Apollo
4 Lavonda Johnson Warren East
5 Tara Montgomery Marion County
6 Keeshia Evans Butler
7 Shrae Mansfield Dupont Manual
8 Camille Cooper Scott County
9 Shannon Jackson Covington Holmes
10 Stacy Mahler Montgomery County
11 Marju Sober Paul Dunbar
12 Karren Flannery Garrard County
13 Christy Noble Bell County
14 Charlotte Sizemore Hazard
15 Jamie Heflin Belfry
16 teresa Hensley Russell
1996
Boys
Region  Player  School 
1 Dan Langhi Marshall County
2 C.J. Pepper Christian County
3 Dougie Webb Muhlenburg North
4 Daymeon Fishback Greenwood
5 Bart Miller Meade County
6 Antwuan James Fairdale
7 Matt Montague Male
8 Mike Richardson Scott County
9 Jesse Jett Scott
10 Ryan Stegar Montgomery County
11 David Evans Franklin County
12 David Phillips Wayne County
13 Casey Lester Harlan
14 Tim Couch Leslie County
15 Jamie Hamilton Pike Central
16 Jeremy Webb West Carter
Girls
 Region Player School
1 Becky Canter Graves County
2 Stacy Royalty West Hopkins
3 Angel Rickard McClean County
4 Jaime Britt Warren East
5 Cassandra Meadors Central Hardin
6 Chiristi Hester Holy Cross
7 Jenny Lincoln Male
8 Kyra Elzy Oldham County
9 Jaimie Walz Ft. Thomas Highlands
10 Whitney Allison Harrison County
11 Erica Jacckson Henry Clay
12 Dano Bodner Boyle County
13 Angie Sandlin Clay County
14 Brandi Baker Whitesburg
15 Bev Mutter Belfry
16 Maria Gearhart West Carter